Није љубав ствар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Евровизија
земја[[на Евровизија|]]
пласман
позиција во полуфинале2ра
бодови во полуфинале159
финален пласман3та
бодови во финале214

Није љубав ствар (српски: Није љубав ствар или Nije ljubav stvar), во превод: Љубовта не е Објект) е песна на српскиот пејач, Жељко Јоксимовиќ како уште една од неговите познати балкански балади. Тоа била српската песна за Евросонг 2012 во Баку, која завршила на третото место.[1]

Стиховите биле напишани од страна на Марина Туцаковиќ и Милош Рогановиќ, додека песната е составена од Јоксимовиќ.[2] Со оваа песна Јоксимовиќ по вторпат настапил на Евросонг; за првпат, во 2004 година, претставувајќи ја Србија и Црна Гора со песната „Лане моje“. И тогаш исто така, завршил на третата позиција како композитор, додека во 2006 година ја искомпонирал песната на Хари Мата Хари „Лејла“, која ја претставувала Босна и Херцеговина и завршила трета.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. На официјалната страница на Евровизија
  2. „РТС :: "Није љубав ствар", поручује Жељко Европи“. Посетено на 2012-04-20.