Нитрозација

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Нитрозацијата е хемиска електрофилна супституција на претворба на органските соединенија во нитрозни соединенија. Пример за ваква реакција е реакцијата меѓу нитрити со амини, при што се формираат карциногените N-нитрозамини.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]