Нитрозност

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Нитрозо се однесува на функционална група во органската хемија која има општа формула R-NO. Нитрозните соединенија се подготвуваат и со редукција на нитро соединенијата или со оксидација на хидроксиламините.

Поврзано[уреди | уреди извор]