Прејди на содржината

Никола Дедовиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија

Никола Дедовиќ ( Белград, 25 јануари 1992 ) е српски ватерполист.

Биографија[уреди | уреди извор]

Тој израснал во белградски Партизан, со кој го освоил Купот на Србија, Евро Интерлига и ЛЕН Лигата на шампионите. Во клубот Раднички во Крагуевац се пресели во летото 2014 година. години.

Во февруари 2015 година потпишал договор со малтешкиот клуб Слиема. После тоа, тој потпишал договор со Риека Приморје . Од 2016 година настапува за германскиот Спандау 04.[1]

Тој е ватерполо репрезентативец на Србија. Тој бил вклучен во списокот за Олимписките игри 2020 година (одржани во 2021 година) во Токио.[2] Тој ги освоил Олимписките игри во Токио 2020 година со репрезентацијата на Србија која во финалето ја победи Грција со 13:10.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Spandau 04 verpflichtet Serbien-Star Nikola Dedovic“. spandau04.de. 24. 7. 2021. Архивирано од изворникот на 2021-07-24. Посетено на 2022-02-09. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  2. „Одређени ватерполисти за одбрану олимпијског злата у Токију“. rtv.rs. 24. 7. 2021. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help); Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  3. „Vaterpolisti Srbije su olimpijski šampioni!“. b92.net. 8. 8. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]