Никола Георгиевски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Никола Ангелов Георгиевски

Никола Георгиевски
Nikola Georgievski.jpg
Роден 1914 година
Долно Водно, Скопје, Македонија
Починал 1944 година
Матка, Скопје, Македонија

( 1914 во Долно Водно, Скопје1944 во Матка, Скопје) — македонски партизан, борец за слобода на Македонија и учесник во НОВ.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Произлегува од сиромашно семејство. Уште како дете бил принуден да се занимава со земјоделство. Со доаѓањето на Дванаесеттата македонска ударна бриrада, стапил во нејзините редови. Бил борец на третата чета на првиот баталјон. Се истакнал како мошне дисциплиниран и храбар борец. Со оглед на тоа што бил роден на теренот каде бригадата ги водела борбите и акциите против непријателот и добро го познавал истиот, често бил ангажиран да ги води своите соборци. Во завршните акции и борби за ослободувањето на Скопје, неговиот баталјон добил задача за напад на балистите и Германците на теренот на хидроцентралата Матка. Во жестоките борби за нејзиното преземање, тој загинал.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Беа, загинаа, останаа. Скопје: Историски Архив. 1969. стр. 183. На |first= му недостасува |last= (help)