Никола Ѓурѓиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Никола Ѓурѓиќ
Лични податоци
Роден на 1 април, 1986
Роден во Пирот
Висина 1.84 м
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Гројтер Рандерс
Младинска кариера
Раднички Пирот
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2004–2006 Раднички Пирот 30 (6)
2006–2008 Вождовац 63 (15)
2009–2012 Хаугесунд 97 (46)
2012Хелсинборг (поајмица) 11 (10)
2013–2014 Гројтер Фирт 30 (9)
2014–2016 Аугсбург 16 (1)
2015Малмо (позајмица) 12 (5)
2016Фортуна Диселдорф (позајмица) 12 (2)
2016–2017 Партизан 13 (1)
2017– Рандерс 8 (1)
Репрезентација
2007 Србија 21 5 (1)
2013 Србија 1 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 31 May 2017.
† Учества (Голови).

Никола Ѓурѓиќ (роден 1 април, 1986 во Пирот) — српски фудбалер кој моментално игра за Гројтер Фирт во Бундеслигата. Висок е 184 цм и игра на позицијата напаѓач. Кариерата ја започнал во Раднички од Пирот, каде со добро одиграни натпревари им привлекол внимание на ФК Воздовац со кои потпишал договор во 2005 година. Во својата прва сезона во клубот бил петти стрелец на домашниот шампионат со 11 голови. Со своите игри заслужил повик за репрезентацијата на Србија за играчи до 21 година за кои одиграл 5 наптревари и постигнал 1 гол. Привлекол внимание и на неколку клубови од Европа како што се АЗ Алкмар и Макаби Хаифа, во АЗ Алкмар во 2008 бил на проба,[1] меѓутоа после повредата на стапалото во 2009 година потпишал договор со норвешкиот Хаугесунд. Во својата прва сезона во 2 лига на Норвешка остварил прво место со својата екипа со 10 постигнати голови.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]