Нидерзаксверфен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нидерзаксверфен
Место во Харцтор
Грб на Нидерзаксверфен
Нидерзаксверфен is located in Германија
Нидерзаксверфен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Нордхаузен
Општина Харцтор
Основни податоци
Површина 11,79 км2
Надм. височина 210 м
Население 3.257  (31 декември 2010)
 - Густина 276 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NDH
Пошт. бр. 99762
Повик. бр. 036331
Портал www.niedersachswerfen.de
Координати 51°33′14″N 10°45′55″E / 51.55389° СГШ; 10.76528° ИГД / 51.55389; 10.76528Координати: 51°33′14″N 10°45′55″E / 51.55389° СГШ; 10.76528° ИГД / 51.55389; 10.76528

Нидерзаксверфен (германски: Niedersachswerfen) — село и поранешна општина во округот Нордхаузен, во Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2012 е дел од општината Харцтор.

Наводи[уреди | уреди извор]