Нешто (филм, 2011)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Нешто“
Режисер Матийс ван Хейнинген
Продуцент Дејвид Фостер
Ерик Њуман
Сценарист Ерик Хайксерър
Роналд Мур
Настапуваат Мери Елизабет Уинстед
Улрих Томсен
Адеуале Акинуйе-Агбайе
Кинематографија Мишел Абрамовиќ
Дистрибутер Юнивърсъл Студиос
Времетраење 103 мин.
Држава  САД
Јазик англиски
норвешки
Буџет 38.000.000 $[1]

Нешто (англиски: The Thing) е американски научно-фантастичен филм на хорор со Мери Елизабет Уинстед во главната улога. Историја е на Нешто од 1982 година на Џон Карпентер.

Дејството се развива 3 дена пред настаните од филмот на Џон Карпентер. Палеонтологът Кејт Лојд (Мери Елизабет Уинстед) и нејзините двајца соработници Давида Морис (Давета Шерууд) и Адам Гудман (Ерик Кристијан Олсен) се приклучуваат кон норвешки научен тим, кој открива вонземски вселенски брод , урна и погребан во мразот на Антарктикот. Тие откриваат едно суштество кое се чини дека е загинало во несреќата пред векови.

Кога еден експеримент ослободува вонземјаните од мраз затвор, Кејт, Адам и Давида и се придружуваат на пилот на тимот, Картер (Џоел Едгъртън) за да се спасат од она што има способност да ги апсорбира и имитира совршено.

Актерски состав[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]