Несвишки замок

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Несвишки замок
Нясьвіскі замак
Niasvižski zamak
*
Светско наследство на УНЕСКО

Nesvizh Castle 2011.JPG
Држава  Белорусија
Тип Култура
Критериуми ii, iv, vi
Навод 1196
Регион** Европа
Записно минато
Запис 2005  (29th заседание)
* Име според официјален запис на списокот.
** Регион според класификацијата на УНЕСКО.

Несвишкиот замок (белоруски:Нясвіжскі замак, Niasvižski zamak; руски: Несвижский замок; литвански: Nesvyžius) е замок кој се наоѓа во Белорусија. Објектот официјално од 2005 година била вклучен во списокот на УНЕСКО. Замокот е резиденција на Реџивилската фамилија. Имотот е во сопственост на Раџивилското магнатско семејство од 1533 година. Најважна градба на комплексот е црквата Корпус Кристи од 1603 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]