Нена Гупта

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нена Гупта
Neena Gupta at Nishka Lulla and Masaba's designs preview at Oakwood Premier
Нена Гупта на дизајнерски настан кај Нишка Лула и Масаба Гупта во Оуквуд Премиер
Роден(а)4 јули 1959.(1959-07-04)(64 г.)
Делхи, Индија
ОбразованиеУниверзитет Делхи, Национална школа по драма
Занимањеглумица, телевизиски режисер
СопружникВивек Мехра
ДецаМасаба Гупта

Нена Гупта (e родена на 4 јули 1959 година) e индиска глумица и директор на телевизија. Позната по својата работа и во уметнички-куќи и во комерцијални филмови, таа ја освоила Националната награда за филм за најдобра глумица за играње во улога на млада вдовица во Вох Чокри (1994). Во 2018 година, таа се враќа во кариерата и на сцената кога глуми како средовечна бремена жена во комедијата-драма Баџаи Хо, за што ја освоича наградата „Филифрит Критика“ за најдобра глумица и добила номинација за наградата „Филмфир“ за најдобра глумица.[1][2][3]

Телевизиските настапи на Гупта вклучуваат водечка улога во драмската серија Саанс (1999) и како водителка на индиската верзија на телевизискиот квиз-шоу „Најслаба врска“, по име Камзор Кади Каун .[4]

Ран живот и образование[уреди | уреди извор]

Нена Гупта е родена на 4 мај 1959 година[5] во Њу Делхи на Р. Н. Гупта го посетувала училиштето Лоренс Училиште, Санавар.[6] Гупта ги завршила нејзините магистерски студии на М Фил. на Санскрит, и е ескус на Националната Школа за Драма, Њу Делхи.

Кариера[уреди | уреди извор]

Гупта имала настапи во повеќе меѓународни филмови, како што е Ганди (1982), во кој ја играла внуката на Махатма Ганди, и филмовите „ Трговија од Слоновата коска “, „ Измамниците“ (1988), Мирза Галиб (1989) во Притвор (1993) и <b>Памун Мери</b> (1999). Таа оставила впечаток и во индиското паралелно кино, како Манди (1983), Рихаи (1988), Дристи (1990) и Седмиот коњ на Сонцето (1992). Овие претстави дополнително го воспоставија нејзиниот профил во индиските филмови заедно со нејзините современици на филмската уметност Реха, Шабана Азми, Смита Патил и Димпл Кападија . И покрај ова, Гупта никогаш немала голем трговски хит и и било тешко да најде драматични улогии изјавила : „Направив неколку грешки во почетокот на кариерата. Немав никој да ме води. Немав секретар. Не повикав режисери или не запознав луѓе што бараат улоги. Исто така, заради медиумите, постои перцепција дека сум силна жена. За жал, во нашето општество, тоа оди против вас. Така, добив само негативни, вампирски улоги. Обичните и едноставни женски улоги никогаш не ми излегуваат на патот заради мојот имиџ, што е многу погрешно. Мојот личен живот влезе со пишување во мојот професионален живот. “ [7]

Нејзиниот настап во филмовите во Хинди бил особено забележан во сатиричниот филм Џајн Бхи До Јаро во кој таа играше улога на секретар на Панкај Капур . Таа, исто така глуми заедно со Мадури Диксит во Калнајак (1993); таа била претставена во популарната песна „Коли Ке Пече“ во филмот. Таа ги има направено телевизиски филмови, Лавванти и Базар Ситарам (1993), кои ја освоиле Националната награда за филм во 1993 година за најдобар прв не-игран филм . Во 1994 година, напредокот на Гупта дошол со преценетата драма Вох Чокри како неодамна вдовица ;со оваа претстава таа ја освоила Националната награда за филм за најдобра глумица во најдобра форма .

Во 2017 година, Гупта излегува на насловни кога споделила објавата на Инстаграм во која бара работа: „Живеам во Мумбаи и работам како добар глумец што бара добри улоги за играње“. Зачудена од недостаток на улоги што се напишани за средовечни жени во Боливуд, Гупта подоцна изјавила : „После тоа објавување на Инстаграм, добив многу понуди - пет, всушност, и ги прифатив сите. Нема срам да се каже дека немате работа. “ [7] Една од понудите што таа ја прифатила била комедија-драма на Амит Шарма, Баџаи Хо (2018), која се појавила како 9-ти највисоко распространет боливудски филм од 2018 година. Нејзиниот настап како средовечна бремена мајка го добила распространето критичко признание, при што разни критики и публикации ја наведувале нејзината изведба како белег на филмот и една од најдобрите во нејзината кариера. Рајеев Масанд ја карактеризирал Гупта за внесувањето на „вистинската емпатија“, додека Саибал Чатерје од НДТВ ја опиша нејзината интерпретација како „извонредно измерена“.[8][9] Дејствувајќи наспроти Ајушман Куранана како нејзин син, Гупта добила различни признанија за нејзиниот настап, вклучувајќи ја и наградата Критилари на филмот за најдобра глумица, Наградата на екранот за најдобра глумица (критичари) и наградата БФЈА за најдобра споредна глумица - ена.[10] На 60 години, таа стана втора најстара номинација за најдобра глумица во историјата на филмската награда по Шармила Тагоре .

Гупта следно ќе се појави во акциониот филм на Рохит Шети

Соријаванси, спортска комедија на Ешвини Ијер Тивари -драма Панга, и повторно ќе игра со Ајушман Куранана за Шуб Мангал Зјада Саавдхан .

Телевизиска кариера[уреди | уреди извор]

Нејзините големи улоги на телевизија биле со Кандаан (1985), Јатра (1986), Мирза Галиб Гулзар (1987), ТВ минисерија, во која игра со

Шјам Бенегал ОК

Бахрат Ек Кој (1988), а подоцна Дард (1994),Гумрах (1995 ), Шримаан Шримати (1995), Саанс, Саат Пере: Салони Ка Сафар (2005), Читти(2003), Мери Биви Ка Џаваб Нахин (2004). Таа исто така глумела и во ТВ сериите, Буњајад.

Таа исто така била домаќин на индиската верзија на ТВ серијата Најслаба врска, Камзор Кади Каун и се појавила во Џаси Џаиси Кои Нахин, која и дала значителна популарност.

Таа режирала и успешни ТВ серии, како што се Саанс (1999), Сиски во (2000 година) и Кјун Хата Хаи Пјер . Таа ја играла и улогата на Шуба, една од четирите главни жени во Специјални дами, дневна сапуница на телевизијата Сони . Сега настапувала во Дил Се Дија Вачан како лекар по професија и е свекрва на главниот лик Нандани што се емитува на Зеј ТВ

Таа исто така ја води и театарска продукциска куќа, „Сахај Продукција“ со глумецот Раџендра Гупта и глумела и ја работела продукцијата на хиндиската претстава Соорија Ки Антим Киран Се Соријаја Ки Пахели Киран Так . Таа, исто така, имала неколку улоги во Ристеј, која се емитувала на Зеј ТВ во текот на 1999-2000 година.

Личен живот[уреди | уреди извор]

Таа била во јавна врска со поранешниот криминалец во Западна Индија , Вивијан Ричардс, во осумдесеттите, со кого имала ќерка, Масаба Гупта, дизајнер.[11] Нена никогаш не се омажила за Ричардс и одбрала да ја воспитува Масаба како самохрана мајка во Индија. Во тоа време, таа избрала да го пресели семејството од Њу Делхи во Мумбаи.[12] На 15 јули 2008 година, Нена се омажила за Вивек Мехра со седиште во Њу Делхи,тој бил овластен сметководител и партнер со ПвЦ Индија на тајна церемонија во Соединетите држави .[13][14][15][16]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Nominations for the 64th Vimal Filmfare Awards 2019“. Filmfare. 12 March 2019. Посетено на 13 March 2019.
 2. „My Acting Career Suffered Because of My Public Image, Says Badhaai Ho Actress Neena Gupta“. News18. 17 February 2019. Посетено на 13 March 2019.
 3. „Winners of the 64th Vimal Filmfare Awards 2019“. Filmfare. 23 March 2019. Посетено на 23 March 2019.
 4. Bold and dutiful Архивирано на 25 септември 2011 г. MALA KUMAR, The Hindu, 16 December 2005.
 5. „Neena Gupta parties on 60th birthday in plunging neckline kaftan dress with husband. Pics and videos“. India Today (англиски). June 6, 2019. Посетено на 19 March 2020.
 6. Nisheeth Sharan’s "Grillopollis" hosts Sanawar’s reunion over its first preview Архивирано на 24 октомври 2013 г. dated 23 October 2010 at glamgold.com, accessed 11 March 2012
 7. 7,0 7,1 The Neena Gupta Interview You Must Read! - Rediff.com movies
 8. „Baby bother! | Rajeev Masand – movies that matter : from bollywood, hollywood and everywhere else“. Архивирано од изворникот на 2020-03-28. Посетено на 2020-03-28.
 9. Badhaai Ho Movie Review: Neena Gupta Is Outstanding In A Wonderful Cast - 3.5 Stars Out Of 5
 10. BFJA: Bollywood Films Journalist's Awards
 11. „The Tribune...Sunday Reading“. www.tribuneindia.com.
 12. „Neena Gupta: I want to tell all women that if you want to live in India and in society, you have to marry – Times of India“. The Times of India. Посетено на 22 March 2018.
 13. „Neena Gupta gets married“. DNA India. 24 July 2008.
 14. Neena Gupta thrilled with marriage, but says "Masaba is priority" Sify.com, IANS, 29 July 2008.
 15. Neena Gupta opens up... TANVI TRIVEDI, TNN, The Times of India, 22 November 2008.
 16. Desk, India.com Entertainment (13 October 2017). „Neena Gupta On Masaba Mantena's Open Letter : I'm Very Happy With Her Response And Liked The Way She Wrote It“. India.com (англиски). Посетено на 22 March 2018.