Прејди на содржината

Немес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Немес
во хиероглифи
n
T34 m
sV6

Немес — парчиња лента со покриена глава што ги носеле фараоните во Древен Египет.[1] Ја покривале целата круна и задниот дел на главата и тилот (понекогаш се протегала и малку подолу од грбот). Понекогаш била комбинирана со двојната круна (пшент),[2] како што е прикажано на статуите на Рамзес II во Абу Симбел. Најраниот приказ на немесите, заедно со урејот, е на Ден од Првата династија. Тоа не е круна само по себе, но сепак ја симболизира моќта на фараонот.

Галерија[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Kathryn A. Bard, Encyclopedia of the Archaeology of Ancient Egypt, Routledge 1999, p.412
  2. Max Pol Fouchet, Rescued Treasures of Egypt, McGraw-Hill 1965, p.208

Надворешни врски[уреди | уреди извор]