Негрони (коктел)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Негрони

Негроникоктел аперитив на основа на џин, кампари и вермут. Вклучен е во бројот на официјални коктели на Меѓународната асоцијација на шанкери (МАШ), категорија „Незаборавни“ (англ. Unforgettables).[1]

Состав[уреди | уреди извор]

Составот на класичното негрони вклучува:[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Веб-страница на Меѓународната асоцијација на шанкери“. Незаборавни коктели (англиски). iba-world.com. Архивирано од изворникот на 2017-03-09. Посетено на 2017-03-21.
  2. „Рецепт за коктелот негрони“. Здрава храна блиску мене.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]