Прејди на содржината

Кампари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кампари
Кампари, произведено во Италија и флаширано со 25% ABV.
ТипBitters
ПроизводителКампари Груп
Алкохол по волумен20,5 — 28 %
Степен56
Бојацрвена
Бојагорчлив, зачинета и слатка
Матична страницаcampari.com

Кампари — алкохолен ликер, кој се смета за аперитив (20,5 %, 21 %, 24 %, 25 % или 28,5 % АБВ, во зависност од земјата во која се продава), добиен од инфузија на билки и овошје (вклучително и чиното и каскарила) во алкохол и вода. Тој е горчлив, се одликува со темноцрвена боја.

Кампари често се користи во коктели и најчесто се служи со сода вода или сок од цитрон, или со просеко како сприц. Произведен е од групацијата Давиде Кампари, мулти-национална компанија со седиште во Италија .

Историја[уреди | уреди извор]