Прејди на содржината

Небесно Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Небесно Езеро
천지
天池
ПодрачјеСеверна Кореја ДНР Кореја
Народна Република Кина НР Кина
Координати42.006° СГШ 128.057° ИГД
Видкратерско езеро
Главни приливиатм. врнежи
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен збор „km“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен збор „km“
}}
9,82 km2 км2
Прос. длабочина213 m м
Најг. длабочина384 m м
Надм. височина2189,1 m м

Небесното Езеро (корејски: 천지, Hanja: 天地, Chonji; кинески: Tianchi) — кратерско езеро на границата помеѓу Кина и Северна Кореја. Сместено е во калдера на вулканските планини Бекду, кои се дел од веригата на Бекдудеган на Чангбајските Планини. Се наоѓа во покраината Јангандо, С. Кореја, и 42.006° СГШ 128.057° ИГД, дел во Џилин, североисточна Кина.

Чудовиштето Ченџи

[уреди | уреди извор]

Многумина веруваат дека ова езеро е дом на Чудовиштето од Небесното Езеро, кое Корејците го нарекуваат Ченџи.[1]