Небесно Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Небесно Езеро
천지
天池
Небесно Езеро 천지 天池 -
Небесно Езеро
천지
天池 -
Место Северна Кореја ДНР Кореја
Народна Република Кина НР Кина
Координати 42.006° СГШ 128.057° ИГД
Вид кратерско езеро
Главен дотек атм. врнежи
Површина 9,82 km2
Прос. длабочина 213 m
Најг. длабочина 384 m
Надм. височина на површината 2189,1 m


Небесното Езеро (корејски: 천지, Hanja: 天地, Chonji; кинески: Tianchi) — кратерско езеро на границата помеѓу Кина и Северна Кореја. Сместено е во калдера на вулканските планини Бекду, кои се дел од веригата на Бекдудеган на Чангбајските Планини. Се наоѓа во покраината Јангандо, С. Кореја, и 42.006° СГШ 128.057° ИГД, дел во Џилин, североисточна Кина.

Чудовиштето Ченџи[уреди | уреди извор]

Многумина веруваат дека ова езеро е дом на Чудовиштето од Небесното Езеро, кое Корејците го нарекуваат Ченџи.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]