Национален парк „Џурџура“

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Национален парк „Џурџура“
МСЗП — Категорија II (национален парк)
Parc National Djurdjura, Bouira, Algerie " une vue sur l'horizon, wilaya de bouira".jpg
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 408: Malformed coordinates value
МестоКабилија, Алжир
Најблизок градТизи Узу, Буира
Координати36°28′N 4°11′E / 36.467° СГШ; 4.183° ИГД / 36.467; 4.183Координати: 36°28′N 4°11′E / 36.467° СГШ; 4.183° ИГД / 36.467; 4.183
Површина82.25 km2
Воспоставен(а)23 јули, 1983 година
Посетители500 000


Национален парк Џурџура (арапски: الحديقة الوطنية جرجرة‎‎) — национален парк кој се наоѓа во Алжир. Тој се наоѓа во Кабилија и е именуван според планинаскиот масив Џурџура. Паркот бил основан во 1983 година и зазема површина од 82.25 км2.

Во близина на националниот парк се наоѓаат градовите Тизи Узу на север и Буира на југ. Паркот е дом многу шуми, пештери, клисури, и важни разновидни растенија и животни како Берберско макаки[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]