Национален дворец на културата (Софија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Национален дворец на културата
Поглед кон НДК
Карта
Општи податоци
СтилБрутализам
ГрадСофија
ЗемјаБугарија
Почната1978
Завршена1981
Проектирање и изградба
АрхитектАлександар Баров

Националниот дворец на културата или скратено НДК е повеќенаменска зграда која се наоѓа во Софија, Бугарија. Објектот главно се користи за култрни манифестации. Зградата е завршена во 1981 година како дел од честувањето на 1300 годишнината од создадувањето на бугарската држава. Во врска со изградбата на зградата бил изграден и булеварот Бугарија - еден од клучните булевари во градот, што проминав покрај Дворецот. До падот на комунизмот во Бугарија во 1990 година, објектот се викал Народен дворец на културата - Људмила Живкова по името на ќерката на тогашниот претседател на земјата Тодор Живков. Во текот на 2005 година, дворецот бил избран за најдобриот конгресен центар во светот[1].

Неговата најголема сала, "Сала 1" има 3.380 седишта. Објектот се наоѓа на 123.000 км2, и се состои од 8 спрата заедно со три подземни. Годишно салата е посетувана од страна на околу 1.500.000 луѓе.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2010-12-25. Посетено на 2011-01-30.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поглед на НДК