Наталиjа Ореиро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Наталиjа Ореиро
Животописни податоци
Роден(а)19 мај 1977
Монтевидео, Република Уругвај
ЗанимањаПејачка
ИнструментиВокал
Период на активност1994 - сѐ уште
Мреж. местоwww.nataliaoreiro.com

Наталиjа Ореиро (шпански: Natalia Oreiro) (родена на 19 мај 1977) е пејачка од Република Уругваj.

Дискографија[уреди | уреди извор]

  • Natalia Oreiro (1998)
  • Tu veneno (2000)
  • Turmalina (2002)
  • Gilda, no me arrepiento de este amor (2015)