Народни приказни: драматизации

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Народни приказни: драматизации е книга со драматизирани македонски народни приказни од Шенка Колозова.

Технички податоци[уреди | уреди извор]

Книгата е објавена од издавачката куќа „Фос“ од Скопје, во 1994 година. Таа е со димензии од 30 сантиметри и има 140 страници, вклучувајќи и црно-бели фотографии. Книгата е отпечатена во печатницата „Софија“ во Богданци, а е каталогизирана во Народната и универзитетска библиотека „Климент Охридски“ од Скопје, со меѓународна ознака ISBN 9989-667-00-4.[1]

Содржина[уреди | уреди извор]

Во книгата се поместени следниве македонски народни приказни:[2]

  • Тројца браќа
  • Мрзливата жена и метлата
  • Магарешка кожа
  • Правината и кривината
  • Праина до краина.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Шенка Колозова, Народни приказни: драматизации, Фос, Скопје, 1994.
  2. Шенка Колозова, Народни приказни: драматизации, Фос, Скопје, 1994.