Народен војник (весник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Народен војник
Naroden Voynik FMB.jpg
Типмесечен весник
УредникВладо Малески
Илија Топаловски
Основанјуни 1944
Политичка определбакомунизам
Јазикмакедонски

Народен војник“ бил месечен комунистички весник пишуван на македонски јазик. Истиот бил орган на Првата македонска ударна бригада. Весникот започнува да се издава во јуни 1944 година. Главни уредници биле Владо Малески и Илија Топаловски. Работата на весникот прекинала во март 1945 година. Вкупно од весникот се издадени вкупно 23 броја.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Македонска енциклопедија“, том II. Скопје, Македонска академија на науките и уметностите, 2009, с. 1647.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]