Налички јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Налички јазик
Застапен воНова Ирска
Говорници(5,100 во 1990 попис г.)
Јазично семејство
Дијалекти
Laxudumau?
Писмолатиница
Јазични кодови
ISO 639-3nal

Наличкиавстронезиски јазик, од групата на океански јазици, поточно до подгрупата на новоирски јазици. Јазикот го зборуваат околу 5000 жители во 17 села во округот Кавиенг во покраината Нова Ирска во Папуа Нова Гвинеја. Јазикот има зборовен редослед подмет-прирок-предмет.

Литература[уреди | уреди извор]

Volker, Dr. Craig. The Nalik Language of New Ireland, Papua New Guinea. ISBN 0-8204-3673-9.

Поврзано[уреди | уреди извор]