Налепница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Налепнички вандализам во Саун Пауло, Бразил
Налепница за да се обележи овошје
Трговија со налепници во Бразил за албумот со налепници на Панини за Светското првенство 2018

Налепница е вид на обележје: парче печатена хартија, пластика, винил или друг материјал со лепило чувствително на притисок од едната страна. Тие можат да се користат за украсување или за функционални цели, во зависност од ситуацијата.

Налепниците можат да дојдат во многу различни облици и големини и исто така варираат во боја и дизајн. Честопати се придржуваат до предмети како што се кутии за оброк, хартија, шкафчиња, тетратки, ѕидови, автомобили, прозорци и сл. Привремените ознаки со имиња на пример, често се налепници.

Налепниците се користат многу кога некој предмет бара идентификација со збор или идеја. Налепниците на брендот може да бидат прикачени на производи за да ги означат овие производи како што доаѓаат од одредена компанија. Може да се користат и за да се опишат одликите на производите што не би биле очигледни од едноставното испитување. Одделувачот за етикети честопати се користи како удобен начин за раздвојување на лепливата етикета од лежиштето или лентата на која се држи.

Налепниците поставени на автомобилските браници, магнетни и постојани, наречени налепници на браник, честопати ги користат поединците како начин за демонстрација на поддршка од политички или идеолошки причини. Идентификувањето на регистрацијата на возилото и последните детали за услугата се два примери на налепници од внатрешната страна на повеќето шофершајбни за автомобили. Терминот „налепница за прозорци“ општо се користи за винилни етикети кои се заглавени во внатрешноста на прозорецот на возилото, наспроти налепниците отпорни на вода што се заглавени од надворешната страна на возилото, но можат да бидат прицврстени на било што.

Налепниците исто така се користат за страници на украсните книги со лепенки. Видови налепници продадени за оваа намена вклучуваат акрилни, 3Д, картонски, смолови, ткаенински, напрскани, отсјајни, хартиени, пуфкасти и велумови. Додека во претходните денови на книгите со лепенки, налепниците се продавале претежно на листови од 5 см х 15 cm , во поново време 15 см x 30 см, па дури и големини од 30цм x 30 см се многу чести.

Правејќи партнерство со ФИФА во 1970 година, Панини првпат го издал албумот за налепници на Светско првенство за Светското првенство 1970.[1][2] Иницирајќи лудост за собирање и разменување налепници, од тогаш, собирањето и тргувањето налепници станало дел од искуството на Светското првенство, особено за помладата генерација.[3][4] Весникот од Обединетото Кралство „Гардијан“ наведува дека „традицијата за менување на дупликатите налепници на [Светското првенство] било миг за играње во текот на 1970-тите и 1980-тите години.“[3]

Налепниците поставени на гуми, обично наречени пишување на гуми, можат да бидат привремени или постојани. Овие напишуваат имиња или имаат графики на нив, за да го подобрат изгледот на автомобилот.

Историја[уреди | уреди извор]

Реј Стентон Ејвери е заслужен за создавање на првата самолеплива налепница во 1935 година.[5]

Собирање[уреди | уреди извор]

Собирањето налепници може да биде популарно. Бидејќи тие обезбедуваат голема разновидност и не се скапи, налепниците се почетничко-лесни збирки. Бидејќи тие се лесни за собирање, налепниците честопати делуваат како вовед за собирачко хоби за децата.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Brand collaborations“. FIFA.com. Архивирано од изворникот на 2018-09-09. Посетено на 20 август 2020.
  2. „Panini World Cup 2018 stickers: When is the iconic sticker album release date? And how much will it cost?“. London Evening Standard. Посетено на 20 август 2020.
  3. 3,0 3,1 „Panini World Cup sticker book“. The Guardian. Посетено на 20 август 2020.
  4. “The Magic, Global Craze and Tradition of Panini's World Cup Sticker Albums”.
  5. „Who Invented Stickers?“. Wonderopolis. Посетено на 20 август 2020.