Надежда Цветковска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Надежда Цветковска
Роден 6 декември 1948 (1948-12-06) (74 г.)
Скопје, НР Македонија, ФНРЈ
Занимање историчар, професор

Надежда Цветковска (Скопје, 22 јануари 1948 година) ― македонски историчар, професор и научен советник.[1]

Образование[уреди | уреди извор]

Дипломирала на Филозофскиот факултет во Скопје, во групата Историја. Таа магистрирала на темата „Политичката активност на македонската емиграција во Бугарија од 1918 до 1929 година“ во 1986 година. Докторирала на темата „Граѓанските партии во Вардарскиот дел на Македонија од 1935 до 1941 година“ во 1993 година.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Во периодот 1974-75 била гимназиски професор. Во 1976 година се префрлила во Институтот за национална историја. Таму работела како соработник и раководител на Одделението за проучување на периодот меѓу двете светски војни.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Македонска енциклопедија. I (I. изд.). Скопје: МАНУ. стр. 1597. ISBN 978-608-203-024-1.