Прејди на содржината

Мухамед Мемиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мухамед Мемиќ
Лични податоци
Име и презиме Мухамед Мемиќ
Роден(а) 2 септември 1960(1960-09-02)(63 г.)
Дервента, СР Босна и Херцеговина, СФРЈ
Спорт Ракомет
Висина &100000000000001860000001,86 м
Позиција Десно крило

Мухамед Мемиќ (роден на 2 септември 1960) — босанскохерцеговски поранешен ракометар кој се натпреварувал за Југославија на Летните олимписки игри 1988.[1]

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Откако започнал во неговиот роден клуб Дервента, Мемиќ поминал една сезона во Металопластика, пред да се приклучи на Слога Добој. Тој се преселил во странство во Шпанија и потпишал со Ксерокс Арате во 1989 година.

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

На меѓународно ниво, Мемиќ ја претставувал Југославија на Светското првенство во 1986 година, освојувајќи го златниот медал. Тој исто така бил репрезентацијата која го освоила бронзениот медал на Летните олимписки игри 1988.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Proslavljeni rukometaš Muhamed Memić: Barcelona je potpuno sablasna“ (Bosnian). aa.com.tr. 11 април 2020. Посетено на 11 јануари 2024.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]