Музички правец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Музички правец е категорија на музички дела кои се во ист стил или припаѓаат заедно според сличноста на музичкиот јазик. Правците можат да настануваат и на основа на не-музички карактеристики, како што се географски обележја и слично.

Музички правци[уреди | уреди извор]

Овде се наведени дел од музичките правци кои во модерната ера се широко раширени со голем број на под правци.