Музеј за филистејската култура

Координати: 31°47′57.22″N 34°38′31.39″E / 31.7992278° СГШ; 34.6420528° ИГД / 31.7992278; 34.6420528
Од Википедија — слободната енциклопедија
Музеј за филистејската култура
המוזיאון לתרבות הפלשתים ע"ש קורין ממן
Поглед на музејот
Карта
Основан1990
МестоАшдод, Израел Израел

Музеј за филистејската култура (המוזיאון לתרבות הפלשתים ע"ש קורין ממן) — археолошки музеј во Ашдод, Израел. Музејот ја истражува културата на Филистејците, кои живееле во областа на градот.

Музејот е единствениот музеј во светот посветен на културата на Филистејците. Бил првиот музеј отворен во Ашдод во 1990 година.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

31°47′57.22″N 34°38′31.39″E / 31.7992278° СГШ; 34.6420528° ИГД / 31.7992278; 34.6420528