Мраз и небо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Мраз и небо“
РежисерЛук Жаке
ПродуцентРишар Грандпјер
СценаристЛук Жаке
НастапуваатКлод Лориус
МузикаСирил Офор
КинематографијаСтефан Мартин
МонтажаСтефан Мазалек
ДистрибутерPathé Distribution
Премиера24 мај 2015 (2015-05-24) (Кан)
21 октомври 2015 (2015-10-21) (Франција)
ДржаваФранција
Јазикфранцуски

Мраз и небо (француски: La Glace et le ciel, исто така познат како Антарктик: Мраз и небо) ― француски документарен филм во 2015 година во режија на Лук Жаке за делото на Клод Лориус, кој започнал да го проучува мразот на Антарктикот во 1957 година и, во 1965 година, бил првиот научник што се грижел за глобалното затоплување.[1] Филмот бил избран за затворање на Канскиот филмски фестивал во 2015 година.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Film Review: 'Ice and the Sky'. Variety. 13 декември 2016. Посетено на 2 мај 2021.
  2. „A hymn to save the planet as the Closing Film of the Cannes Film Festival: Ice and the Sky by Luc Jacquet“. Cannes Film Festival. 30 април 2015. Посетено на 2 мај 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]