Мост на воздишките

Координати: 45°26′02″N 12°20′27″E / 45.43389° СГШ; 12.34083° ИГД / 45.43389; 12.34083
Од Википедија — слободната енциклопедија
Мост на воздишките
Ponte dei Sospiri
Поглед кон мостот
Карта
Општи податоци
ГрадВенеција
ЗемјаИталија
Почната1602
Проектирање и изградба
АрхитектАнтони Контино

Мостот на воздишките (италијански: Ponte dei Sospiri) — мост кој се наоѓа во Венеција, Италија. Мостот бил направен од варовник и има прозорци со камени решетки. Се наоѓа над реката на Палатите и ги поврзува старите зандани со собите за испрашување во Палатата на Дуждовите. Погледот од Мостот на Воздишките бил последниот поглед на Венеција кој го гледале осудениците пред да бидат затворени или погубени[1].

Мостот бил изграден во текот на 1602 година, а како главен архитект бил избран Антони Контино. Неговиот вујко пак, е градител на мостот „Ријалто“.

На ова место многу луѓе за последен пат во животот погледнале кон синото небо и воздивнале за слобода. Така и го добил името - Мост на Воздишките. Овој мост станал пример за уште неколку вакви затворени премини кои служеле за преместување на затвореници. Денес овој мост е уште една од многуте туристички атракции кои можат да се видат во Венеција.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2011-02-21. Посетено на 2011-03-22.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]