Морски краставици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Морски краставици
Средоземна морска краставица
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Иглокожи
Потколено: Иглести животни
Класа: Морски краставици
de Blainville, 1834
Редови

Морски краставици (науч. Holothurioidea) — класа на иглокожи со колбасичеста форма на телото и без краци, без јасно воочливи амбулакрални површини и најчесто без надворешна мадрепорна плоча кај возрасните форми. Амбулакралните бразди се покриени. Некои од амбулакралните ноџиња се изменети во пипала во пределот на устата, а некои (или сите) се снабдени со пијавки. Мускулестиот телесен ѕид содржи многу мали спикули, но отсуствуваат игли и педицеларии.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]