Мон-ле-Нефшато

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мон-ле-Нефшато
Општината
Општината
Мон-ле-Нефшато is located in Франција
Мон-ле-Нефшато
Мон-ле-Нефшато
Координати: 48°21′25″ N; 5°38′32″ E / 48.3569444444° СГШ; 5.64222222222° ИГД / 48.3569444444; 5.64222222222Координати: 48°21′25″ N; 5°38′32″ E / 48.3569444444° СГШ; 5.64222222222° ИГД / 48.3569444444; 5.64222222222
ЗемјаФранција
РегионЛорена
ДепартманВогези
ОкругНефшато
КантонНефшато
Општ. заедницаЗдружение на општините на крајот Нефшато
Управа
 • Градоначалник (2008–2014) Кристијан Симоне
Површина111,51 км2 (444 ми2)
Население (2006)2267
 • Густина0,23/км2 (0,60/ми2)
INSEE/Пошт. бр.88308 / 88300
Надм. висина282 м
(прос. 335 м)
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Мон-ле-Нефшато (фр. Mont-lès-Neufchâteau) — општина во департманот Вогези во регионот Лорена, североисточна Франција.

Поврзано[уреди | уреди извор]