Монторо Инфериоре

Од Википедија — слободната енциклопедија

Монторо Инфериоре — поранешна општина во покраината Авелино од регионот Кампанија, Италија. Населението на 31 август 2021 година било 19,145 жители. [1]

По одржаниот референдум, општината е укината на 3 декември 2013 г. откако е споена со Монторо Супериоре, образувајќи ја новата општина Монторо.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Dato Istat - Резидентно население од 31-8-2021 година (привремена бројка).
  2. Italian Regional Law no. 16, 11 ноември 2013