Монта Елис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Монта Елис


Лични информации
Роден на 26 октомври 1985(1985-10-26)(38 г.)
Роден во Џексон, Мисисипи
Националност САД САД
Висина 1,91 м
Тежина 84 кг
Позиција бек
Информации за кариерата
Драфт 2005 / Рунда: 2 / Пик: 40
Избран од:
Голден Стејт Голден Ст. Вориорс
Проф. кариера 2005—2017
Сениорски клубови
Години: Клубови:
2005–2012
2012–2013
2013–2015
2015–2017
Голден Стејт Голден Ст. Вориорс
Милвоки Милвоки Бакс
Далас Далас Маверикс
Индијана Индијана Пејсерс


Монта Елис (роден на 26 октомври 1985 година) е американски поранешен кошаркар, кој играл на позицијата бек.

Познат и по неговиот прекар, The Mississippi Bullet (Куршумот од Мисисипи) кој се должи на неговата родна држава и неговата голема брзина на кошаркарскиот терен, Елис посетувал настава во средното училиште Ланиер, од каде директно влегол во НБА откако бил избран како 40-ти пик на НБА драфтот 2005 од страна на Голден Стејт Вориорс.

Тој поминал 12 сезони играјќи во НБА: првите седум сезони ги поминал во дресот на Вориорс, кои го избрале на драфтот, а потоа играл уште за Милвоки Бакс, Далас Маверикс и Индијана Пејсерс, каде ја завршил кариерата откако бил отпуштен од Пејсерс. Во сезоната 2006-2007, тој ја добил наградата за НБА играч кој најмногу напредувал.[1]

Успеси[уреди | уреди извор]

2006-2007

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]