Молив

Од Википедија — слободната енциклопедија
Графитни моливи HB

Молив е предмет кој најчесто е направен од дрво. Во средината се наоѓа графитот кој остава трага на хартија, на дрво и на некои метали.

Поврзано[уреди | уреди извор]