Гумичка за бришење

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Гума за бришење)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гумичка за бришење

Гумичка за бришење е предмет кој служи за бришење на отпечаток од мина на лист. Дел е од школскиот прибор. Повеќето од графитните моливи имаат на својот крај, спротивен од оној со кој се пишува, и гумичка за бришање. Најчесто се изработува од синтетичка гума, поефтините модели од синтетичка соја гума, но поскапите модели се прават од винила и каучука. Со оглед дека со време се троши, спаѓа во потрошувачки материјал како што се и направите за пишување.

Историја[уреди | уреди извор]

Гумичка на молив

Во далечното минато јагленот најмногу се корисел за пишување, а за бришење на напишаното се користиле комадчиња од гума од каучука или восок. Парченцата на грубиот камен или песок се користени за елиминирање на помали грешки од папирус напишани со мастило. Во 1770 година Џозеф Презли ја искористил природната гума за бришење на траговите од пенкало. Тој таа гума ја нарекол rubber, што е и денешното англиско име за гума за бришење.[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Joseph Priestley (1733-1804)". Посетено на 30. 6. 2009.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  2. Priestley, Joseph (1770). A Familiar Introduction to the Theory and Practice of Perspective. London: J. John and J. Payne.

Литература[уреди | уреди извор]