Молдавска музика

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Советска поштенска марка со молдавски народни музички инструменти

Молдавската музика е блиско поврзана со романската, но не е дел од неа. Молдавската народна музика е сложена по ритам (како и за многу земји од Источна Европа) и полна со музичка импровизација. Поп, хип-хоп, рок и другите правци на музиката имаат многу фанови во Молдавија. Најпозната музичка група од Молдавија е: O-Zone, молдавски бенд кој го имаа најголемиот евсропски хит за 2004, Dragostea din tei. Исто така попознати се: Владимир Погребњак – гитарист и текстописец, Наталија Барбу, која е попозната во Германија, Романија и Украина. Друга позната музичарка Нели Чобану. Бендот Flacai бил познат во седумдесттите, членовите биле од градот Кахул кој бил центар на молдавската музика.

Народна музика[уреди | уреди извор]

Додека Молдавија била во составот на СССР, молдавската музика била диктирана од владата. Најпозната молдавска фолк балада е Миорица.

Популарни молдавски музичари[уреди | уреди извор]