Кахул

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кахул
Cahul
град
Државниот универзитет во Кахул.
Државниот универзитет во Кахул.
Кахул Cahul is located in Молдавија
Кахул Cahul
Кахул
Cahul
Местоположба на Кахул
Координати: 45°55′N 28°11′E / 45.917° СГШ; 28.183° ИГД / 45.917; 28.183Координати: 45°55′N 28°11′E / 45.917° СГШ; 28.183° ИГД / 45.917; 28.183
ДржаваМолдавија
РеонКахул
Основан1502 (прв официјален запис)
Површина
 • Вкупна33,91 км2 (1,309 ми2)
Надм. вис.&10000000000000119000000119 м
Население (јануари 2011)
 • Вкупно41,000
 • Густина1.162/км2 (3,010/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Мреж. местоwww.cahul-primaria.md

Кахул (романски: Cahul, руски: Кагул) — град во Молдавија. Градот е центар на реонот Кахул. Според проценките од 1 јануари 2009 година, градот имал околу 39.400 жители.[1]

Население[уреди | уреди извор]

Население во Кахул[2]
година население
1930 10,437
1959 16,068
1970 26,572
1979 32,695
1989 42,904
2004 35,488
2011 проценка 41,000

Според последниот молдавски попис од 2004 во градот имало 35,488 жители.[2] Етнички во градот имало: 60.5% Молдавци/Романци, 17.1% Руси, 11.1 % Украинци, 6.6% Бугари, 3,2% Гагаузи и 1.5% други.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]