Мијат Гаќиновиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мијат Гаќиновиќ
Zen-Aintr (11).jpg
Мијат Гаќиновиќ so Ајнтрахт Франкфурт во 2017
Лични податоци
Полно име Мијат Гаќиновиќ
Роден на 8 февруари 1995 (1995-02-08) (27 г.)
Роден во Нови Сад, Србија и Црна Гора
Висина 1.75 m
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Ајнтрахт Франкфурт
Број 11
Младинска кариера
Леотар
Војводина
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2013–2015 Војводина 50 (12)
2015– Ајнтрахт Франкфурт 90 (3)
Репрезентација
2011 Босна и Херцеговина под 17 3 (1)
2013–2014 Србија под 19 11 (2)
2014–2015 Србија под 20 10 (0)
2015–2017 Србија под 21 12 (3)
2017– Србија 13 (2)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 17 март 2018.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 27 март 2018

Мијат Гаќиновиќ (роден на 8 февруари 1995 година) — српски професионален фудбалер кој игра како играч од средниот ред за германскиот бундеслигаш клуб Ајнтрахт Франкфурт.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]