Прејди на содржината

Мијако (острови)

Координати: 24°43′N 125°01′E / 24.717° СГШ; 125.017° ИГД / 24.717; 125.017
Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта на островите Мијако
Островите Мијако во рамките на префектурата Окинава

Мијако (јапонски: 宮古列島, мијако ретто:) — група острови во префектурата Окинава, Јапонија, источно од групата Јејама.

Населени острови[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

24°43′N 125°01′E / 24.717° СГШ; 125.017° ИГД / 24.717; 125.017