Мишо Китаноски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Mишо Китаноски e новинар, публицист, поет и автор на телевизиски сценарија.

Роден е во 1941 година во Вевчани. Основно и средно образование завршил во Кавадарци, а виша школа и факултет во Скопје.