Прејди на содржината

Мичиу Каку

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мичиу Каку
Каку во 2012
Роден(а)24 јануари 1947
Сан Хосе, Калифорнија, Соединетите Американски Држави
ЖивеалиштеЊујорк, САД
НационалностЈанпонец, Американец
Полињатеоретска физика
УстановиГрадски универзитет во Њујорк
Универзитет во Њујорк
Институт за напредни проучувања
ОбразованиеХарвард Универзитет (B.A., 1968)
(Ph.D., 1972)
Докторски менторСтенли Манделстам
Познат поТеорија за стринг поле

Физика na невозможното
Физика на иднината

Иднината на мозокот
Поважни наградиKlopsteg Memorial Award (2008)
СопружникШицу Каку
Деца2
Страница
MKaku.org

Мичиу Каку е јапонски и американски теоретски физичар, футуристичар, и популаризатор на науката. Тој е професор по теоретска физика на Сити Колеџ во Њујорк и CUNY Постдипломски Центар. Каку има напишано неколку книги за физика и други слични теми, често гостува на радио, телевизија и филмови, и пишува интернет блогови и статии. Тој има напишано три најдобри продавачи по Њујорк Тајмс: Физика на Невозможното (2008), Физика на Иднината (2011), и Иднината на Умот(2014 година). Каку бил водител на повеќе ТВ промоции за би-би-си, Discovery Channel, History Channel, и на Science Channel.

Биографија[уреди | уреди извор]

Каку е роден во Сан Хосе, Калифорнија, со Јапонски Американски родители.[1] Неговиот татко, кој е роден во Калифорнија, учел и живеел во Јапонија и САД, тој течно зборува на Јапонски и на англиски јазик. Двајцата негови родители биле практиканти во Центарот за Релокација Војна кај Езерото Тул за време на втората Светска Војна, каде што се запознале и каде се родил неговиот постар брат.

Додека учел во Средното Училиште Куберлеј во Пало Алто, Каку создал акцелератор на честички во гаражата на неговите родители за проект по физика. Неговата цел била да се генерира гама-зрак кој е доволно моќен за да создаде антиматерија." На Националниот Саем за Наука во Албакерки, Ново Мексико, тој го привлече вниманието на физичарот Едвард Телер, кои го зел Каку како штитеник, доделувајќи му ја нему Херцовата стипендија за инженерство. Каку почестено дипломирал од Универзитетот Харвард во 1968 година и бил првенец во часовите по физика. Тој присуствувал на Лабораторијата за зрачење Беркли на Универзитетот на Калифорнија, Беркли, каде го одбранил докторатот во 1972 година, и истата година одржал предавање во Принстон Универзитетот.

Каку бил принуден да стане војник за САД  за време на Виетнамската Војна. Тој ја завршил својата основна обука во Форт Бенинг, Грузија, и обука за напредна пешадија во Форт Луис, Вашингтон.[2] Сепак, Виетнамската Војна завршила пред тој да биде ставен како пешадија.

Академска кариера[уреди | уреди извор]

Како дел од истражувачката програма во 1975 година и 1977 година во одделот за физика на Њујорк Универзитетот, Каку истражувал квантна механика.[3][4] Тој бил посетител и член (1973 година и 1990 година) на Институтот за Напредна Студија во Принстон и на Њујорк Универзитетот. Тој во моментов го држи Хенри Сематската титула и професорство за теоретска физика на Сити Колеџот во Њујорк.[5]

Каку има улога во приказната на SSFL (Санта Сузана Лабораторија) во 1979 година. Санта Сузана под управа на РокетДајн бил крив за експерименталниот реактор на натриум кој имал несреќа во Сими Долината во 1950-тите. Каку бил студент кој учествувал во вината во истекување на зрачење.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Michio Kaku – Time: 3 – Earthtime, BBC MMIV
  2. Kaku, Michio (1994). Hyperspace: a scientific odyssey through parallel universes, time warps, and the tenth dimension. Oxford University Press US. стр. 146. ISBN 0-19-508514-0.
  3. Kaku, Michio. "Ghost-free formulation of quantum gravity in the light-cone gauge." Nuclear Physics B 91.1 (1975): 99–108.
  4. Kaku, M., P. K. Townsend, and P. Van Nieuwenhuizen. "Gauge theory of the conformal and superconformal group." Physics Letters B 69.3 (1977): 304–308.
  5. „Physics Department“. The City College of New York. Архивирано од изворникот на 2014-02-17. Посетено на 2017-12-15.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]