Мицубиши Модел А

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мицубиши Модел А
ПроизведувачMitsubishi Shipbuilding Co., Ltd.
Производство1917–21
СклопувањеКобе
Тип на каросеријачетворовратен седан
Мотор4 цилиндри со 2,765 кс (првичен)
КЕ43 4 цилиндри со 977 КС (претпроизводство)
Меѓуоскино раст.2640 мм
Должина3830 мм
Ширина1620 мм
Висина2070 мм
Нетоварена тежина1315 кг
Мицубиши Модел А и работниците во 1917 година

Мицубиши Модел А (латиница: Mitsubishi Model A) - единствениот автомобил изграден од „Mitsubishi Shipbuilding Company“, член на корпоративната група „Mitsubishi“, кој на крајот прераснала во „Mitsubishi Motors“, и автомобилски производ од прва низа произведен во Јапонија. Тоа била идеја на Којата Ивасаки, четвртиот претседател на Мицубиши и внук на основачот Јатаро Ивасаки, кој го предвидел огромниот потенцијал на моторните возила и улогата што тие би ја имале во економскиот развој на Јапонија. Замислен како луксузно возило за високи владини претставници и високи функционери, Моделот А морал да биде сигурен, удобен и изложба на јапонската изработка. По војната, во 1964 година Митсубиши повторно го искористил овој пристап за да изгради ексклузивен седан за владини службеници и врвни раководители со Мицубиши Дебонер.

Врз основа на Фиат Типо 3, тој бил седан со четири врати со седум седишта, користејќи стил на каросерија на градски автомобил, напојуван од 26 киловати (35 кс) 2.8-литарски прав-4 мотор кој ги движи задните тркала и бил способен за брзина до 97 км/ч . 22 биле изградени во бродоградилиштето Кобе на компанијата, вклучително и прототипови, помеѓу 1917 и 1921 година.

Бидејќи бил скап за производство - тој бил изграден целосно рачно, со внатрешен заден дел опремен со лакиран бел чемпрес - не можел да се натпреварува со поевтината конкуренција од САД и Европа, а Мицубиши го запрело производството по четири години. Концентрирајќи се наместо на своите успешни комерцијални возила Фузо, Моделот А би бил последниот патнички автомобил на компанијата до Мицубиши 500 од 1960 година.

Во авто галеријата на Мицубиши (музеј на најисториски најзначајните возила на компанијата, основан во нивниот центар за истражување и развој во Оказаки во 1989 година), изложена е реплика, склопена во 1972 година со користење на тогашни материјали. Има малку пократко меѓуоскино растојание и користи 977 ладен во вода cc четирицилиндричен OHV мотор наместо поголемиот 2,8-литарски оригинал.

Извори и надворешни врски[уреди | уреди извор]