Михаљ Фаркаш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Михаљ Фаркаш

Михаљ Фаркаш (унгарски: Mihály Farkas, роден во Херман Леви; 18 јули 1904 – 6 декември 1965) бил унгариски Евреин и комунистички политичар.

Животопис[уреди | уреди извор]

Тој е роден во Абаујсанто во 1904 година и станал комунист во 1930-тите. Тој живеел во Кошице и Прага. Тој се борел во Шпанската граѓанска војна; подоцна тој се преселил во Советскиот Сојуз. Се вратил во Унгарија при крајот на 1944 година и станал член на Централниот Комитет, Политичкиот Комитет и Секретаријатот на унгарски Комунистичката Партија од Мај 1945 година. Во 1945 година, тој стана под-секретар за внатрешни Работи. Во 1946 година тој беше избран за заменик-секретар и стана претседател на партискиот управен комитет.

Тој бил министер за Национална одбрана од 9 септември 1948 година до 2 јули 1953 година. Тој бил еден од главните поттикнувачи за време на Ракоши ерата. Во 1956 година, тој бил избркан од партијата и осуден. Тој бил ослободен од затворот во 1961 година и потрошени неговите последни години работи како уредник во Будимпешта, каде што тој почина во 1965 година. Неговиот син Владимир бил полковник на безбедност на полицијата за време на Ракоши режимот.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Hollander, Paul (1999). Political Will and Personal Belief: The Decline and Fall of Soviet Communism. New Haven, CT: Yale University Press. стр. 247. ISBN 978-0-300-14420-8.
Политички канцелари
Претходен

Петер Вереш
Министер за одбрана

1948-1953
Следен

Иштван Бата