Мисури (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Мисури (англиски: Missouri River) е река во Соединетите Американски Држави, најдолга притока на реката Мисисипи и втора по големина во Северна Америка[1].

Географски карактеристики[уреди | уреди извор]

Мисури се формира на спој со реките Џеферсон, Медисон и Галатин во Карпестите планини на југозападна Монтана, на надморска височина од 1200 метри. Реката има должина од 3726 километри, но ако се спои со реката Џеферсон тогаш има 4090 километри[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]