Прејди на содржината

Мирмиран

Од Википедија — слободната енциклопедија

Мирмиран (турски: Mirmiran) ― воената титула на османлискиот паша, слична на титулата беглербег, владетелот на Ејалет.[1] Првично, титулата им била доделувана на двајца паши: владетелот на Ќустендилрумелиски мирмиран; на владетелот на Ерзурум — анадолски мирмиран; сепак, тогаш бројот на носители на титули се зголемил на 20 мирмирани.[2] Самиот „мир-мир-ан“ значи „командант над командантите“.[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]