Милка (чоколада)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Милка е познат тип на чоколадо и трговска марка на корпорацијата Монделиз интернационал,[1][2] а потекнува од 1901 година.[3]

Швајцарскиот готвач Филип Сишар во 1825 година ја основал фабриката на кондиторските производи во Нешателу Карл Рус-Сушар. Во 1901 година започнал со производството на чоколадото наречено Милка. Името Милка е кратенка од германскиот јазик за „млеко и какао“ - Milch und Kakao.

Компанијата во 1970-те години се споила со Тоблероне во Интерфуд која во 1982 година заедно со кафе производителот Јакобс ја основала компанијата Јакобс-Сишар, чиј голем дел беше откупен од страна на американската Крафт фудс, кој 2012 година се преименувал во Монделез интернешнел.

Годишно се произведуваат околу 110.000 тони на различни видови на Милка чоколада, од кои голем дел на растението во Лераху (Германија).

Милка чоколадото е произведено во осум Европски градови, имено:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Dealbook (2011-08-04). „Kraft, From Roll-Up to Spinoff“. The New York Times. конс. 2015-09-23. 
  2. „The history of Kraft and its many, many brands“. Telegraph. 2010-12-02. конс. 2015-09-23. 
  3. „Kraft and Cadbury: the brands“. The Guardian. 2009-09-07. конс. 2015-09-23. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]