Миле (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Миле
11-09-04-fotoflug-nordsee-by-RalfR-075.jpg
Шпајхерког кај долниот тек на Миле
Место Шлезвиг-Холштајн, Германија
Потекло соединување на Нордер и Зидер Миле кај Мелдорф
54°05′55″ N; 9°03′47″ E / 54.09873° СГШ; 9.063191° ИГД / 54.09873; 9.063191Координати: 54°05′55″ N; 9°03′47″ E / 54.09873° СГШ; 9.063191° ИГД / 54.09873; 9.063191
Утока по текот низ Шпајхерког во Мелдорфскиот Залив
54°05′34″ N; 8°57′01″ E / 54.09269957487481° СГШ; 8.950338363647461° ИГД / 54.09269957487481; 8.950338363647461
Слив Миле (река)/Миле

Миле (германски: Miele) — река во округот Дитмаршен. Миле се води и како мочуриштен водотек.

Миле има две соединувачки потоци, Нордер и Зидер Миле. Тие се спојуваат кај Мелдорф и течат низ Шпајхерког, за подоцна да се влијат во Мелдорфскиот Залив во Северното Море. Миле потекнува од западната област околу Хајде-Ицехо. Нордермиле извира во Филер Мор и е создадена од неколку помали потоци. Зидермиле извура од Зидермор кај Тенсбител-Рест. Миле припаѓа на речниот слив на Ајдер.