Мики Харгитеј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мики Харгитеј
Харгитеј во јуни 1964
Роден(а)Миклош Харгитеј
јануари 6, 1926(1926-01-06)
Будимпешта, Унгарија
Починал(а)септември 14, 2006(2006-09-14) (воз. 80 г.)
Лос Анѓелес, Калифорниа
ЗанимањеБодибилдинг, актер
Деца4, вклучувајќи Маркиса Харгитеј


Миклош Мики Харгитеј (6 јануари, 1926 - 14 септември, 2006) бил унгарско-американски[1] актер. Роден во Будимпешта, Харгитеј се преселил во САД во 1947 година, каде што на крајот станал државјанин.[2] Бил во брак со актерката Џејн Менсфилд, а татко ѝ бил Маркиск Харгитеј. За време на нивниот брак, Харгитеј и Менсфилд заедно направиле четири филмови: Дали успехот ќе го разгали Рок Хантер? (1957), Љубовта на Херкулес (1960), Ветувања! Ветувања! (1963) и Примитивна љубов (1964).

Биографија[уреди | уреди извор]

Харгитеј се родил во Будимпешта, како едно од четирите деца во семејството. Тој и неговите браќа биле воспитани како спортисти. За време на неговата младост, Харгитеј бил дел од акробатскиот тим со неговите браќа. Делото било толку популарно што се изведувало низ цела Унгарија, вклучувајќи ја и најголемата оперска куќа во Будимпешта. Откако неговиот брат го запознал со спортот, Харгитеј почнал да се натпреварува во брзо лизгање. Во 1946 година, тој победил на средното европското првенство на 500 и 1500 метри, а го освоил второто место на трката на 5.000 метри.[3] [4] Тој исто така бил умешен фудбалер, и бил борец за време на Втората светска војна .

Во 1947 година, Харгитеј ја напуштил Унгарија и емигрирал во САД. Се населил во Кливленд, каде што се запознал и се оженил со својата прва сопруга, Марија Бирг. Харгитеј имал едно дете со Бирге, ќерка по име Тина, која била родена во 1949 година. Работел како водоинсталатер и дрводелец, а исто така се занимавал со акробатски чин со Бирг. Тој бил инспириран да започне бодибилдинг откако го виде покритието на списанието со Стив Ривс , познато по играњето на Херкулес. Во Латинскиот кварт во Њујорк, се запознал со Џејн Менсфилд и се оженил со неа во 1958 година. Тој е првиот кој ја добил наградата Џо Вејдер за животно дело.

Смрт[уреди | уреди извор]

На 14 септември 2006 година, Харгитеј починал во Лос Анџелес, на возраст од 80 години. Лос Анџелес тајмс забележал во некрологот на Харгитеј:

" Волтер Винчел еднаш рекол дека она што го направил Ајзенхауер за голф, Мики Харгитеј направил за бодибилдинг, бидејќи го довел на прво место", изјави Џин Мозе, историчар и писател за бодибилдинг за списанието " Ајрон мен " за Тајмс во понеделникот. "Во тоа време, бодибилдингот се сметал за чудна, невообичаена активност која не била популарна кај пошироката јавност", рече Мози. "Во тоа време, атлетските тренери го обесхрабруваа подигањето на тежини, мислејќи дека ќе станете мускулести.

Во популарната култура[уреди | уреди извор]

Арнолд Шварценегер ја играл улогата на Мики Харгитеј во телевизискиот филм Џејн Менсфилд од 1980 година.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Филм[уреди | уреди извор]

Година Наслов Улога Белешки
1957 година Дали успехот ќе го разгали Рок Хантер? Бобо Бранигански
1957 година Колење на десеттата авенија Биг Џон
1960 Љубовта на Херкулес Херкулес
1963 година Ветувања! Ветувања! Кралот Банер
1964 година Примитивна љубов Хотел Бел Капетан
1964 година Одмаздата на гладијаторите Фабиус
1965 година Странец во Сакраменто Мајк Џордан
1965 година Шерифот нема да пука Алан ден
1965 година Крвава јама на ужасот Травис Андерсон
1966 година Три куршуми за Ринго Ринго Карсон
1966 година Sette donne d'oro contro due 07 Марк Дејвис
1967 година Cjamango Клинтон
1970 година Ринго, тоа е време на масакрот Мајк Вуд
1971 година Lady Frankenstein Капетан Харис
1972 година Делирио калдо Херберт Лутак ( Делириум )
1973 година Црна магија ритуали Џек Нелсон
1988 година Господин Универзум Самиот
2001 година Szemétdomb

Телевизија[уреди | уреди извор]

Година Наслов Улога Белешки
2003 година Закон и ред: Специјална единица за жртви Дедо Епизода: "Контрола"

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. McLellan, Dennis. „Mickey Hargitay, 80; Bodybuilder Popularized the Sport“, „Los Angeles Times“, 19 септември 2006.
  2. Murray, Jim (ноември 1955 г). Mickey Hargitay, Mr. Universe 1955. http://www.musclememory.com/showArticle.php?sh551124. посет. 20 октомври 2014 г. 
  3. Murray, Jim (ноември 1955 г). Mickey Hargitay, Mr. Universe 1955. http://www.musclememory.com/showArticle.php?sh551124. посет. 20 октомври 2014 г. 
  4. Cohen, Sandy. „Actor Mickey Hargitay Dies at Age 80“, „The Washington Post“, 19 септември 2006.