Меѓународна математичка унија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Меѓународна математичка унија
International Mathematical Union
InternationaleMathematischeUnionLogo.jpg
Логото на IMU по пример на Боромејските прстени
Цел меѓународна соработка во математиката
Место IMU Secretariat, Markgrafenstr.32, D-10117 Берлин, Германија
Претседател Ингрид Добеши
Матична организација Меѓународен совет за наука
Мреж. место mathunion.org

Меѓународната математичка унија (англ. International Mathematical Union, IMU) е меѓународна невладина организација посветена на соработка помеѓу земјите на полето на математиката. Организацијата е членка на Меѓународниот совет за наука (ICSU) и пружа поддршка на Меѓународниот конгрес на математичарите. Во неа членуваат математички организации од 65 земји. Основана е во 1919 г., но распуштена во 1936 и повторно заживеана во 1951 г. Претседател на унијата е Ингрид Добеши (2011–2014). Во 2010 г. Берлин е избран за постојано седиште на оваа организација.

Наградна дејност[уреди | уреди извор]

На своите заседанија (еднаш на четири години), унијата ја доделува врвната математичка награда „Филдсов медал“ за млади успешни математичари со извонредни придонеси за математиката.

Членки[уреди | уреди извор]

 • Земји-членки:
 • Придружни членови:
  • Екваторско математичко друштво (SEdeM)
  • Математичко друштво на Киргистан
  • Математичко здружение на Кенија (MAK)
  • Математичко здружение на Тајланд - Центар за унапредување на математичкото истражување на Тајланд (CEPMART)
 • Подружни членови:
 • Кандидати за членство:

Наводи[уреди | уреди извор]

 • Mathematics without borders, Olli Lehto (Springer, 1988)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]