Меѓународен ден на аутизмот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ден на аутизмот
Ден на аутизмот
Меѓународен ден на молитва за нарушувањата на аутистичниот спектар
Датумвтора недела на февруари
Во 2021февруари Грешка во изразот: Неочекуван оператор >
Во 2022февруари Грешка во изразот: Неочекуван оператор >
Во 2023февруари Грешка во изразот: Неочекуван оператор >

Ден на аутизмот, исто така познат како Меѓународен ден на молитва за нарушувањата на аутистичниот спектар, е настан што се одбележува еднаш годишно во втората недела од февруари.

Историја[уреди | уреди извор]

Неделата за аутизам за прв пат се одржала во 2002 година за време на годината за аутизам во Велика Британија. Иницирана е од родителите и старателите Иван Кореја и Чарика Кореја, основачи на кампањата за аутизам во Велика Британија. Родителите на Шерин, тинејџер со нарушување на аутистичниот спектар и нарушување во комуникацијата, ги повикаа водачите на религиозни организации, цркви, групи во заедницата и светски лидери ширум светот да зборуваат за лицата со нарушувања на аутистичниот спектар.[1]

Првата служба за денот на аутизмот се одржала во катедралата Сент Пол, Лондон во 2002 година за време на годината на подигање на свест за аутизам во Велика Британија, 2002 година, иницирана од родителите и негувателите Иван Кореја и Чарика Кореја.

Првата богослужба за аутизам се одржа во февруари 2002 година во катедралата Свети Павле во Лондон. Поранешните министри за образование, врсници од Домот на лордовите, познати личности, писатели, радиодифузери и медиуми се придружија на децата и луѓето во катедралата Свети Павле за да се молат за деца и возрасни со нарушувања на аутистичниот спектар, како и за нивните родители и старатели.

Во 2008 година, првото движење во денот за аутизам беше презентирано во Долниот дом, во палатата на Вестминстер. Предлогот, ЕДМ 874, беше спонзориран од Дејвид Дру, пратеник и бил потпишан од 71 пратеника во Парламентот. Ја повикувал владата да работи со сите заедници на верата со цел да им се обрати на родителите, старателите и лицата со нарушувања на аутистичниот спектар во локалните заедници и ги повикувал црковните водачи и групите на заедниците од сите деноминации да се дружат со лица со нарушувања на аутистичниот спектар.[2] Британскиот премиер Дејвид Камерон ја прошири својата лична поддршка за денот на аутизмот.[3]

Дебата во Долниот Дом[уреди | уреди извор]

Неделата за аутизам беше спомената за време на дебатата во Долниот дом на британскиот парламент. Дејвид Тејлор, пратеникот го спомнал денот и повикал на акција, наведувајќи дека „Црквите и другите верски организации ќе поддржат меѓународен ден на молитва за оние со аутизам и Аспергеров синдром. Дали лидерот на Претставничкиот дом ќе го земе ова како понуда како актуелна дебата за ова прашање, што влијае на стотици илјади луѓе низ целата земја? Условите се недоволно познати и има недоволен број на ресурси и многу им е потребна вид на национална стратегија, национална работна сила и добро ресурсизиран план за иднината. “ [4]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Autism Sunday - Church Leaders Urged to Speak Out (BBC)“. 2008. Посетено на 2008-12-19.
  2. „Autism Sunday - Early Day Motion 874 in the House of Commons (UK Parliament)“. 2008. Архивирано од изворникот на 3 April 2018. Посетено на 2008-12-19.
  3. „Prime Minister David Cameron on Autism Sunday“. 2011. Архивирано од изворникот на 8 February 2011. Посетено на 2011-01-15.
  4. „David Taylor MP on Autism Sunday in a debate in the House of Commons (UK Parliament)“. 2008. Посетено на 2008-12-19.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]