Прејди на содржината

Мечкин Поток (притока на потокот Сан Францискито)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мечкин Поток се спушта од врвот на фотографијата за да се придружи на потокот Мечкин Долна дното на фотографијата, формирајќи го Крик Сан Францискито во биолошкиот резерват Џаспер Риџ, Универзитетот Стенфорд, Калифорнија.

Мечкин Поток (англиски: Bear Creek) или потокот Мечкин Дол (англиски: Bear Gulch Creek) е поток во должина од 10,6 km кој тече во југоисточен правец.[1] Изворот му е северно од врвот Сиера Морена[2] во Сантакрушките планини, близу селото Кингз Маунтин во округот Сан Матео, Калифорнија, САД. Мечкин Поток тече низ гратчето Вудсајд, пред да се спои со потокот Корте Мадера. Со нивното спојување во биолошкиот резерват „Сртот Џаспер“ кај Стенфордовиот универзитет, тие постануваат потокот Сан Францискито.[3][4]

  1. „USGS TNM 2.0 Viewer“. web.archive.org. 2012-03-29. Архивирано од изворникот на 2012-03-29. Посетено на 2020-05-09.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  2. „GNIS Detail - Morena Sierra“. geonames.usgs.gov. Посетено на 2020-05-09.[мртва врска]
  3. „GNIS Detail - Bear Creek“. geonames.usgs.gov. Посетено на 2020-05-09.[мртва врска]
  4. Leidy, Robert A. (2005). „Historical Distribution and Current Status of Steelhead/Rainbow Trout (Oncorhynchus mykiss) in Streams of the San Francisco Estuary, California“ (PDF). Посетено на 2020-05-09.