Прејди на содржината

Корте Мадера (поток во округот Сан Матео, Калифорнија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Корте Мадера

Потокот Корте Мадера (англиски: Corte Madera Creek од шпанскиот збор за пилана) е поток во должина од 11,7 km[1] кој тече во северно-северозападен правец низ округот Сан Матео, Калифорнија, САД. Тој се влева во вештачкото Сиерсвилско Езеро, заедно со Мечкин Поток. Тие истекуваат како потокот Сан Францискито.

  1. „The National Map - Advanced Viewer“. viewer.nationalmap.gov. Архивирано од изворникот на 2012-03-29. Посетено на 2020-05-09.